5,494 بازدید

معماری و زیر ساخت فناوری NFC – قسمت دوم

1- مقدمه

NFC یک فناوری ارتباط بی سیم برای تراکنش های نزدیک است. استانداردNFC، ISO/IEC118092 است که با استاندارد ISO/IEC 14443 مربوط به کارت های هوشمند وISO/IEC 15693 سازگار می باشد. بنابراین ابزارهای NFC به سادگی می توانند با زیرساخت های موجود مبتنی بر کارت هوشمند ادغام شوند.

NFC مشابه فناوری RFID مبتنی بر امواج الکترو مغناطیسی می باشد. اما بر خلاف RFID که از دامنه های فرکانسی متفاوتی به منظور ارتباط استفاده می کند، NFC در برد کوتاه با فرکانس ۶۵.۳۱ mhz می باشد.

download

دانلود مقاله با فرمت PDF

 

nfc protocol
nfc stanadrd

۲- پروتوکل ها

NFC طی دو استاندارد ECMA بیان شده است که هر کدام از آنها پروتکلی را برای به کارگیری در دستگاه های NFC تعریف می کنند.

 ۲-۲-۱- پروتکل واسطNFCIP-1

این پروتکل در استاندارهای ECMA-340 و ISO/IEC18092 تعریف شده است که نحوه مدولاسیون، رمز گذاری و ساختار فریم برای سرعت های مبادله اطلاعات ۱۰۶و ۲۱۲ و Kbit/s 424 را تعریف می کند.

چیپ NFC تعبیه شده در ابزار سیار می تواند اطلاعات موجود در یک تگ را بخواند، یک کارت هوشمند را شبیه سازی کند و یا با یک وسیله مجهز به NFC به صورت مستقیم ارتباط برقرار کند. پروتکل NFCIP-1 حالتهای مختلف ارتباطی فعال و غیر فعال را تعریف می کند.

۲-۲-۲ پروتکل واسط NFCIP-2

پروتکل NFCIP-2 در استاندارد ECMA-352 تعریف شده است که روشی را برای انتخاب یک حالت ارتباطی از میان سه حالتی که در استانداردهای ۳۴۰ ECMA به ISO/IEC14443 و ISO/IEC15693 ذکر شده است، بیان می کند. در نتیجه NFCIP-2 را به کار می برند، لازم است که سه استاندارد مذکور را نیز پشتیبانی کند و این قابلیت، دستگاه های NFC را با سامانه های FeliCa و MIFARE و دیگر سامانه های موجود سازگار می کند. با این حال سازگاری کامل در شبیه سازی کارت های هوشمند با استانداردهای ISO /IEC14443B و ISO/IEC 15693 حاصل نمی شود و در این حالت فقط امکان خواندن و تغییر این کارتها وجود دارد.

 ۲-۲-۳-NFC توسعه یافته (Enfc5)

شرکت Inside Contactless استانداردی را به نام eNFC توسعه داده است که شبیه سازی کارت های هوشمند را با استانداردهای ISO/IEC14443B و ISO/IEC15693 امکان پذیر می کند. مزیت بزرگ استاندارد ISO/IEC14443 B این است که شبیه سازی کارت را حتی در هنگامی که باطری تلفن همراه تمام شده و یا دستگاه خاموش است، امکان پذیر می کند. این مورد در کاربردهای بلیط الکترونیک بسیار مفید است.

۲-۲-۴- NFC امن

NFC امن توسط شرکت فیلیپس توسعه داده شده به طوری که فناوری NFC را با فناوری کارت های هوشمند به منظور ذخیره اطلاعات شخصی به صورت امن ترکیب کرده است. استفاده از NFC امن، نگهداری اطلاعات محرمانه (مانند پول الکترونیکی ، بلیط و یا کلید)در یک حافظه امن و همچنین ماندگاری ان را تضمین می کند. NFC امن می تواند با استفاده از یک مدار امن اضافی و یا یک SIM کارت تحقق یابد.

۲-۳- حالت های ارتباطی NFC

 

شکل ۲- ۱مرور کلی بر حالت های ارتباطی NFC

ادامه مقاله را در لینک دانلود پایان نامه – سیستم های پرداخت الکترونیک مبتنی بر فناوری NFC ببینید

 

از آنجا که NFCیک رابط ارتباطی است برای وسایل مجهز به NFC حالت های ارتباطی مختلفی را فراهم می کند که می توان به ۳ دسته ی اصلی ان را طبقه بندی کرد.

۲-۳-۱- حالت خواندن و نوشتن اطلاعات

در این شیوه گوشی تلفن همراه به عنوان یک دستگاه خواننده برچسب های NFC عمل می کند. در این حالت دو گوشی تلفن همراه ابتدا با ارسال سیگنالهایی به برچسب NFC ارتباط با آن را آغاز نموده وسپس با ارسال فرامین به برچسب NFC اطلاعات آن را می خواند. یکی از کاربردهای رایج این شیوه ارتباطی، اطلاع رسانی در مورد اجناس و کالاها می باشد. در این حالت روی کالا یک برچسب NFC قرار می گیرد و مشتریان با نزدیک بردن گوشی تلفن همراه خود به کالا و خواندن اطلاعات برچسب به روش NFC می توانند اطلاعات بیشتری را درمورد کالای مورد نظر مثلا تاریخ انقضا، قیمت وغیره، روی گوشی تلفن همراه خود مشاهده کنند.

حالت خواننده / نویسنده متکی بر یک رابط کاربری سازگار با RF با استاندارد ۱۴۴۴۳ ISO نوع A و طرح FeliCa نیزشناخته شده به عنوان NFC-IP1 نوع F، است و در سراسر جهان به عنوان NFC-IP1 شناخته می شود.

۲-۳-۲ حالت ارتباط نظیر به نظیر

در این شیوه دو گوشی تلفن همراه با روش NFC با هم ارتباط دو طرفه برقرار می کنند.

ازکاربردهای این شیوه می توان به انتقال اطلاعات مثلا انتقال فایل ها از یک گوشی تلفن همراه به گوشی تلفن همراه دیگر اشاره نمود. کاربرد دیگر این روش برقرار نمودن ارتباط اولیه بین دو گوشی برای روشهای دیگر ارتباطی مانند بلوتوث می باشد.

پروتوکل رابط برای حالت نظیر به نظیر بر اساس استاندارد ISO/IEC 18092 است. پروتوکل پشته در این حالت تنها ۴ لایه دارد.

لایه فیزیکی – لایهMAC )کنترل دسترسی رسانه ) – لایه منطقی– لایه کنترل لینک (LLC)– لایه کاربرد

لایه های فیزیکی و لایه کاربرد همانند استاندارد OSI هستند و دو لایه دیگر لایه کنترل لینک (LLC) و لایهMAC )کنترل دسترسی رسانه)همانند لایه اطلاعات پیوند هستند که در شکل زیر مشخص است.

 

 شکل ۲- ۲ – پشته پروتکل نظیر به نظیر NFC در مقابل مدل مرجع OSI

ادامه مقاله را در لینک دانلود پایان نامه – سیستم های پرداخت الکترونیک مبتنی بر فناوری NFC ببینید

 -۳-۳- حالت شبیه ساز کارت هوشمند

 

 

۲-۴- معماری سخت افزار

۲-۴-۱- اجزای اصلی محیط NFC

کنترل کننده میزبان

برنامه اجرایی محیط : (AEE) محیطی که در آن برنامه نصب است به عنوان مثال، تلفن همراه یا تبلت یا هر وسیله دیگر که قابلیت استفادهNFC در ان موجود باشد.

عنصر امن :

محیط اجرا امن : (TEE) این قابلیت به منظور ذخیره نمودن اطلاعات مالی در یک محل امن که دسترسی به آن فقط به صورت کنترل شده امکان پذیر باشد.

کنترل کننده NFC

بخش جلویی بدون تماس : (CLF)ارتباط بین میزبان و NFC را با استفاده از رابط به عامل امن برقرار می کند.

 

آنتنNFC

برای گوشیهایی که این قابلیت را ندارند، می توان با استفاده از روشهای مانند برچسبها یا کارتهای حافظه ای که دارای آنتن و کنترل کننده NFC می باشند این قابلیت را به آنها اضافه نمود.

۲-۴-۲ فرمت های داده

برای به دست آوردن سازگاری بین تمام دستگاه های NFC و RFID از تولید کنندگان مختلف خواسته شده است که فرمت های تبادل داده ها را استاندارد کنند. انجمن NFC بخش مهمی از استاندارد های NFC را بر عهده دارد.

از انجمن NFC، در حال حاضر چهار نوع فرمت های داده برای حالت حالت خواننده / نویسنده تعریف شده است.

نوع ۱ و نوع ۳ در تگ های RFID موجود است، اما نوع ۴ شامل استاندارد کارت هوشمند است .بررسی اجمالی فرمت های داده در جدول زیر قرار داده شده است.

format date nfc

شکل ۲- ۳- جدول فرمت های داده انجمن NFC

ادامه مقاله را در لینک دانلود پایان نامه – سیستم های پرداخت الکترونیک مبتنی بر فناوری NFC ببینید

 

 -۴-۳-فرمت تبادل داده های NFC

فرمت تبادل داده ها در NFC ( ( NDEFپیامی کپسوله (با یکدیگر)را تعریف می کند که ارتباط بین ۲ دستگاه NFC ویا ارتباط با برچسب NFC را برقرار می کند.

.۴-۴-۲ تعریف نوع رکورد NFC

ادامه مقاله را در لینک دانلود پایان نامه – سیستم های پرداخت الکترونیک مبتنی بر فناوری NFC ببینید

 

 

ادامه مقاله را در لینک دانلود پایان نامه – سیستم های پرداخت الکترونیک مبتنی بر فناوری NFC ببینید

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* پاسخ به پرسش امنیتی ! * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.