1,027 بازدید

تکنولوژی DVD

 

 

 

وسایل ذخیره سازی در دنیای دیجیتال هر روز در حال پیشرفت است و تکنولوژی DVD نیز در حال افزایش است و ما شاهد DVD های از نسل جدید هستیم

در  ادامه به معرفی معرفی Dvd و انواع آن – Hd dvd – Blu-ray– نسل جدید و آینده Hvd خواهیم پرداخت 

 

 

DVD

Dvd از کلمهDISC   Dighital Versatileاقتباس شده است .

از لحاظ ابعاد مشابه Cd است و در اصل از دو دیسک به هم چسبیده تشکیل شده است.

وبا قطر۱۲۰mm 5)اینچ( و ضخامت ۲.۱MM ساخته شده از پلی کربنات پلاستیک

ØPolycarbonate Plastic با روکش نازک وسیقلی آلومینیوم.

با استفاده از Dvd  می توان اطلاعاتی بالغ بر ۴.۷ Gb را بر روی یک لایه از آن ذخیره کرد یعنی حدود ۷ برابر Cd موجود

یک Dvd  که دارای سرعتی بالغ بر X1 می باشد سریعتر از یک Cd  معمولی با سرعت & 9x  ۸ X می باشد

Ø۱X Dvd~= 1500 Kb/S    =۱۵۰ Kb/S 1 Cd X

تکنولوژی Dvd با کاهش طول موج پرتو لیزر از ۷۸۰MM به ۶۲۵ تا ۶۵۰ Mm ظرفیت ذخیره سازی را افزایش می دهد  واین کاهش طول موج در Dvd باعث افزایش سرعت خواندن می شود

 

انواع DVD

۱- DVD-RAM: روش دستیابی در این نوع دیسک به صورت تصادفی بوده(همانند هارد دیسک ها) وامکان خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی آن وجود دارد ذخیره سازیی بالا و عمر مفید ان(۱۰۰ سال( , نوشتن دوباره از ویژگی های ان می باشد.DVD-R-2 یا R+DVD :بر روی این نوع DVD می توان صرفا یک مرتبه اطلاعات ذخیره کرد و به منظور ذخیره داده های گرافیکی وصوت و فیلم  استفاده می شود.DVD-RW-3  یا DVD+RW :بر روی این نوع DVD امکان نوشتن چند ین مرتبه وجود داردبه منظور نوشتن بر روی این نوع DVD باید از درایورهای +R یا –R  استفاده کرد۴– ROM  DVD :از این نوع DVD می توان صرفا به منظور خواندن استفاده کرد فیلم هایی که خریداری  ویا اجاره می شوند بر روی این گونه رسانه ها ذخیره می شوند این نوع از DVD یک بار نوشته شده و بارها خوانده می‌شود

سایز های DVD

نوع

رویه

لایه

قطر

حجم

(cm)

GB

DVD-R

۱

۱

۱۲

۴.۷۰

DVD-RW

۱

۱

۱۲

۴.۷۰

DVD+R

۱

۱

۱۲

۴.۷۰

DVD+RW

۱

۱

۱۲

۴.۷۰

DVD-R

۲

۲

۱۲

۹.۴۰

DVD-RW

۲

۲

۱۲

۹.۴۰

DVD+R

۲

۲

۱۲

۹.۴۰

DVD+RW

۲

۲

۱۲

۹.۴۰

DVD-RAM

۱

۱

۸

۱.۴۶

DVD-RAM

۲

۲

۸

۲.۶۵

DVD-RAM

۱

۱

۱۲

۲.۵۸

DVD-RAM

۱

۱

۱۲

۴.۷۰

DVD-RAM

۲

۲

۱۲

۵.۱۶

DVD-RAM

۲

۲

۱۲

۹.۴۰

HD DVD

 

کلمه HD DVD مخفف کلمه high density digital versatile disc استAOD نام دیگری برای HD DVD است که مخفف advance optical DVD (دیسک نوری پیشرفته)نسل جدیدی از DVD ها است که اطلاعات بیشتری از یک DVD معمولی را ذخیره مکنند این نوع دیسک در تاریخ ۲۰۰۳/۱۹/november توسط سه شرکت nec ,toshiba ,sanyo معرفی شد   این دیسک در اندازه CD های معمولی ساخته شده است و تکنولوژی جدید به کار رفته در آن از اشعه لیزر آبی رنگ است .   دیسک یک لایه در این نوع دارای ظرفیت ۱۵GB و دو لایه آن ۳۰GB می باشد  این دیسک در ۳ نوع ساخته می شود .نوع اول آن فقط به صورت خواندنی  بانام HD DVD-ROM و نوع قابل   بازنویسی مجدد آن با نام HD DVD-Rewitable تولید می شود و نوع سوم ان HD DVD-R می باشد. با طول موج کوتاهتر می توان اطلاعات را فشرده تر کرد ودر هر لایه ۱۵GB اطلاعات را ذخیره کرد . تنها مزیت  ان در این است که به دلیل سازگاری زیاد با DVD هزینه تبدیل به این  تکنولوژی پایین است .   این محصول در رقابت با دیسک بلو-ری توسط شرکت توشیبا عرضه شد و نسخه‌ی اول دارای ۱۵ گیگابایت ظرفیت بود که از لحاظ ساختاری تفاوت چندانی با دی‌وی‌دی رایج در بازار نداشت.  

  این دیسک در اندازه CD های معمولی ساخته شده است و تکنولوژی جدید به کار رفته در آن از اشعه لیزر آبی رنگ است .

  دیسک یک لایه در این نوع دارای ظرفیت ۱۵GB و دو لایه آن ۳۰GB می باشد

 این دیسک در ۳ نوع ساخته می شود .نوع اول آن فقط به صورت خواندنی  بانام HD DVD-ROM و نوع قابل   بازنویسی مجدد آن با نام  HD DVD-Rewitable  تولید می شود و نوع سوم ان HD DVD-R می باشد.

با طول موج کوتاهتر می توان اطلاعات را فشرده تر کرد ودر هر لایه ۱۵GB اطلاعات را ذخیره کرد . تنها مزیت  ان در این است که به دلیل سازگاری زیاد با DVD هزینه تبدیل به این  تکنولوژی پایین است   این محصول در رقابت با دیسک بلو-ری توسط شرکت توشیبا عرضه شد و نسخه‌ی اول دارای ۱۵ گیگابایت ظرفیت بود که از لحاظ ساختاری تفاوت چندانی با دی‌وی‌دی رایج در بازار نداشت.

 Physical size

Single layer capacity

Dual layer capacity

۱۲ cm, single sided

۱۵ GB

۳۰ GB

۱۲ cm, double sided

۳۰ GB

۶۰ GB

 ۸ cm, single sided

۴.۷ GB

۹.۴ GB

 ۸ cm, double sided

۹.۴ GB

۱۸.۸ GB

جدول سایزهای HD DVD

BD

Blu-Ray Disc(BD)

دیسک‌های بلو- ری از نظر ظاهری شبیه دیسک‌های دی‌وی‌دی و سی‌دی هستند و گنجایششان ۲۵ گیگابایت (یک‌لایه) یا ۵۰ گیگابایت (دولایه) است. دی وی دی و سی دی با اشعه قرمز کار می کنند اما بلو ری همانطور که از نامش پیداست با اشعه آبی کار می‌کند.

در هر لایه از این دیسک ۱۵GB اطلاعات ذخیره می شود .در این نوع دیسک از تکنولوژی اشعه لیزر ابی رنگ که امواجی با طول موج کمتر از اشعه قرمز رنگ دارد استفاده شده است که این طول موج کمتر باعث شده است که بتوان اطلاعات بیشتری را داخل ان ذخیره کرد .

به موجب اینکه این نوع لیزر دارای طول موج کوتاهتری ۴۰۵nm می باشد در نتیجه داده ها و اطلاعات بیشتری نسبت به فرمت دیسک های DVD که دارای لیزر قرمز ۶۵۰nm هستند ، را می توان روی دیسکهای Blue Ray ذخیره نمود.یک Blue Ray دولایه توانایی ذخیره ۵۰ گیگابایت، بیشتر از ۵ برابر ظرفیت یک دیسک های DVD دو لایه را دارد.

حجم GB

نوع

۷.۵ GB

Mini Blu-ray Disc

 ۲۵ GB-   BD-RE

Blu-ray Disc recordable

۲۵/۵۰ GB BD-ROM discs

BD9 and BD5

۱۰۰GB and 128GB

BDXL

۲۵GB write-once layer (BD-R) and

۲۵GB read-only layer (BD-ROM)

IH-BD

انواع دیسک های BD

تعداد لایه

ظرفیت دیسک(GB)

توضیحات

۱

۲۳.۳

تغییر ناشی از میزان

فشردگی های مختلف

روی سطح DVD است

۱

۲۵

۱

۲۷

۲

۴۶.۶

تغییر ناشی از میزان

فشردگی های مختلف

روی سطح DVD است

۲

۵۰

۲

۵۴

۴

۱۰۰

۸

۲۰۰

سایز های Blu-Ray Disc(BD)

ویژگی های Blu-Ray Disc(BD) :

از تفاوت های اساسی بین Blu-ray و  DVD و HD- DVD ان است که در DVD و HD- DVD ازپلیمرهای با ضخامت ۰.۶MM استفاده می شود ولی در blu-ray  از ضخامت ۰.۱MM که مزیت این کار در این است که اشعه لیزر لازم نیست قدرت بالایی داشته باشد و می تواند اطلاعات فشرده تری را بخواند

ولی این مساله دیسک را  نسبت به خش و گرد وخاک حساس تر می نمایید و از انجا که لیزر به سطح نزدیکتر است در برابر لرزش ها حساس تر خواهد بود  البته شرکت TDk از پوششی برای این دیسک ها استفاده می کند که به ادعای این شرکت خرابی را تا ۱۰۰ برابرکاهش می دهد ولی این پوشش ارزان نیست و برای هرDVD به قیمت ۵ دلار به فروش می رسد!

 تفاوت دیگر در امنیت است . Blu-ray از سیستم استاندارد رمزنگاری پیشرفته ۱۲۸بیتی استفاده میکند که در هر ۶KB اطلاعات تغییر پیدا می کند .DVD های معمولی از یک کلید برای سر تاسر فیلم استفاده می کنند  وبا به دست اوردن ان کل دیسک در دسترس است ولی با به دست اوردن کلید در یک Blu-ray تنها می توان به ۶ KB از اطلاعات رسید.

 HVD

دیسک های تمام نگاری HVD

Hvd مخفف holographic versatile Disc (دیسک های تمام نگاری ) است .

 تمام نگاری بعنی ایجاد یک تصویر کامل و سه بعدی از یک شی سه بعدی که این کار توسط پرتوهای لیزر انجام می شود

اخیرا یک شرکت ژاپنی به نام اپتور ((optware  موفق به استفاده از این فناوری در تولید cdو DVD شده و با استفاده از تکنیک های تمام نگاری دیسک هایی تولید می کند که قادر به ذخیره یک ترابایت اطلاعات  و سرعت انتقال ۱GB در ثانیه است.

با قراردادن یک لایه بسیار نازک آینه ای در جلوی لایه اطلاعات که مانع از پخش شدن پرتوها پس از بازتاب و محلی برای ایجاد تصویر تمام نگاری از اطلاعات است و همچنین برای ذخیره اطلاعات بر روی این دیسکها از صفحات اطلاعات DATA page  استفاده می شود که دو بعدی بوده وبه صورت فایل های Bitmap هستند و پس از قرار گرفتن بر روی هم نقشه ایی سه بعدی ایجاد می کنند.

یک پرتو که شامل دو نوع لیزر مرجع وسیگنال است را به سمت ان شلیک می شود وبا برخورد با پستی بلندی های اطلاعات بر اساس نقشه سه بعدی  اطلاعات را به صورت تمام نگاری ذخیره  می کند .

 این روش کاملا عملی علاوه بر افزایش سرعت انتقال ومیزان  ذخیره اطلاعات امتیاز دیگر هم دارد که تغییر ندادن ابعاد دیسک ها است

در آینده بسیار نزدیک این دیسکها به زودی در میان کاربرها رایج خواهد شد.

 

 

 

منابع :

 

[۱] http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_disk

[۲] http://computer.howstuffworks.com/dvd.htm

[۳] http://www.robertsdvd.com/

[۴] http://encyclopedia.thefreedictionary.com/

[۵] http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* پاسخ به پرسش امنیتی ! * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.